Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Aranżacja salonu światłem – podkreśl piękno ścian!

Bardzo starannie dobieramy nie tylko elementy dekoracji, ale staramy się również, aby każde z pomieszczeń miało odpowiedni klimat. Dzisiejsze oświetlenie salonu to nie tylko jeden standardowy, umieszczony na środku pokoju żyrandol i kilka kinkietów po bokach. Poniżej parę pomysłów na idealnie podświetlone ściany. 

Ściana z kamienia, cegły – wyeksponuj jej urok

Pewien czar posiadają surowe ściany, lub te wykonane z cegły, lub kamienia. Można dzięki nim wyeksponować wybraną przestrzeń w danym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest szczególnie często wykorzystywane we wnętrzach loftowych. Wytwarza przyjazny mikroklimat, ma również właściwości termoizolacyjne. Aby jej urok został jeszcze bardziej podkreślony, należy zamontować lampy, które wyeksponują nierówną fakturę tej powierzchni.

Jak oświetlić ścianę z kamienia lub z surowego betonu?

Może to być na przykład taśma LED umieszczona we wnęce podwieszanego sufitu. Przy tej metodzie warto wykorzystać światło barwione, takie, które będzie pasować do pozostałych elementów wnętrza. Symetrycznie rozmieszczone lampy (reflektory, spoty sufitowe) w górnej lub dolnej części ściany to kolejny cenny pomysł. Pamiętaj jednak, że refleksy świetlne skierowane do góry optycznie wydłużą pokój.

Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie to stało się jeszcze bardziej przytulne, wówczas stawiamy na ciepłe odcienie żarówek, oscylujące wokół 3000 Kelwinów. Jak oświetlić ścianę z kamienia lub z surowego betonu? Tutaj trzymamy się takich samych zasad, które obowiązują w przypadku powierzchni ceglanej.

Jak podświetlić obraz na ścianie?

Oprócz tego, na wystrój naszych ścian mają znajdujące się na nich obrazy. One również zasługują na starannie dobraną oprawę świetlną. Rozwiązaniem, które szczególnie spodoba się tradycjonalistom, będzie zapewne postawienie na tzw. obrazówki montowane nad płótnem. Ich wielkość dopasowuje się do powierzchni danego malowidła.

Jak podświetlić obraz na ścianie

Duże obrazy oświetlamy od góry kinkietami z regulowanymi reflektorami. Umożliwią nam one dowolną regulację strumienia światła. Znajdujący się na ścianie plakat warto wyeksponować także niskim, podłużnym żyrandolem, który zawiesza się tuż nad obrazem. Zabieg ten stosowany jest często m.in. w galeriach sztuki. Można także postawić na stojącą lampę z regulowanym kloszem i silną żarówką (minimum 60 watów).

Jak podświetlić ścianę w nietypowy sposób?

Salon będzie miał o wiele bardziej przytulną atmosferę, kiedy na jednej ze ścian zamontowany zostanie rząd kinkietów rozmieszczonych na różnych wysokościach. Jeżeli w pomieszczeniu tym znajdują się wnęki, warto w nich umieścić reflektory ledowe. Efekt ciekawie oświetlonych ścian wzmocnią ponadto lustra znajdujące się w pobliżu żarówek. Możesz też pozbyć się abażurów z kinkietów i lamp, jest to kolejny przepis na wydobycie piękna ze ścian.