Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Idealne oświetlenie do salonu

Idealne oświetlenie do salonu powinno być wybrane zależnie do wielu różnorodnych czynników. Trzeba pamiętać, że dziś światło nie pełni wyłącznie funkcji użytkowej. Przypisuje mu się znacznie więcej zadań i właśnie dlatego jego prawidłowe dobranie jest tak ważne. Jakie zatem jest to idealne oświetlenie do salonu i czym się sugerować dobierając lampy we własnym mieszkaniu?

Idealne oświetlenie salonu – co brać pod uwagę

Wybierając idealne oświetlenie do salonu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Należy się więc zastanowić jaką funkcję ma to oświetlenie pełnić (użytkową, dekoracyjną, rekreacyjną), jaki charakter ma salon, w którym będzie ono projektowane (tylko salon, czy z aneksem kuchennym i jadalnią) oraz w jakim stylu jest on urządzony.

Światło w salonie tworzy pewien specyficzny klimat, nastrój i atmosferę. Pozwala wydzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu, ale również służy nam, tworząc komfortowe warunki do pracy i funkcjonowania. Światłem można wiele modyfikować w jednym pomieszczeniu.

Funkcjonalne oświetlenie salonu

Właśnie dlatego starannego jego dobranie, dopasowanie i zaprojektowanie jest tak ważne.

Funkcjonalne oświetlenie salonu

Jedną z funkcji oświetlenia salonu jest jego podzielenie na strefy, po prostu oświetlenie oraz stworzenie odpowiedniego klimatu.

Jeżeli salon jest połączony z aneksem kuchennym i jadalnią, dobrze dobrane oświetlenie może pomóc w wydzieleniu tych obszarów. Nad meblami kuchennymi można zamieścić światełka punktowe, które rozmieszczone są w małych odstępach od siebie. Ułatwią prace kuchenne, wprowadzą nastrój i oświetlą wyłącznie obszar kuchenny.

Nad stołem w jadalni warto zamieścić oświetlenie sufitowe. Takie rozwiązanie pozwala na oświetlenie obszaru nad stołem. Może to być lampa, która pozwala na regulowanie ilości światła. Podczas posiłku tego światła może być więcej. Gdy siedzimy przy stole i rozmawiamy, światło może być przygaszone – wtedy jest znacznie przyjemniej.

W rekreacyjnej części salonu warto zastosować zróżnicowane źródła światła. Mogą to być kinkiety, lampy sufitowe, lampy podłogowe czy taśmy led. W ten sposób – za pomocą zróżnicowanych urządzeń oświetleniowych można stworzyć ciekawe kompozycje.

Lampa sufitowa posłuży do oświetlenia całego pomieszczenia. Dzięki niej można stworzyć jasną i wyraźną przestrzeń, która potrzebna jest często do różnych prac. Nad ulubionym fotelem czy kanapą można ustawić wysoką lampę podłogową. Daje jasne światło, ale na ograniczonym obszarze. W ten sposób stworzysz sobie miejsce do czytania, rozwiązywania krzyżówek czy wykonywania robótek ręcznych, a jednocześnie reszta pomieszczenia skryje się w półmroku.

Taśmy led można zastosować do oświetlenia mebli, czy sprzętów. Ich rola jest głównie dekoracyjna. Nieznacznie rozpraszają mrok.

Dekoracyjne oświetlenie salonu

Skoro już o tym, mowa to warto również rozważyć dekoracyjne oświetlenie salonu. Jak to zrobić? Służą temu wspomniane wcześniej rodzaje lamp (podłogowe, kinkiety czy taśmy led), ale nie tylko. Istotne znaczenie ma również to, jak wyglądają zastosowane do oświetlenia lampy.

Oświetlenie dekoracyjne należy zaprojektować zależnie do ustawienia mebli w salonie oraz źródła naturalnego światła.

Dekoracyjne oświetlenie salonu

Dekoracyjne mogą być kinkiety, które oświetlą wybrane elementy pomieszczenia – ściany, schody czy filary. Wszystko zależy od tego, co chcesz podkreślić i co jest warte tego podkreślenia. Naturalnie, oświetlone powinny być te miejsca, które są nie tylko atrakcyjne, ale również mają znaczenie strategiczne (powinno się je oświetlić – np. schody; ich oświetlenie ładnie rozprowadzi światło).

Idealne oświetlenie salonu jest spójne z jego stylem

Wygląd lamp, o którym już było wspomniane, powinien być dopasowany do stylu, w jakim mieszkanie zostało urządzone. Wnętrze loftowe można oświetlić za pomocą kabli zakończonych dekoracyjną żarówką lub karniszy, które składają się z drutów lub płacht metalu. To rozwiązania, które są charakterystyczne dla tego właśnie stylu.

Wnętrza skandynawskie i minimalistyczne powinny być rozświetlone przez lampy proste, skromne, wykonane z naturalnych materiałów (płótno, drewno, bawełna itp.). W ten sposób lampa zespaja się z całym wystrojem – nie wyróżnia się, a uzupełnia oświetlane pomieszczenie.

W salonach, które urządzone są w stylu glamour doskonale sprawdzą się lampy ozdobne, bogate i bardzo dekoracyjne. To idealne miejsce dla lamp kryształowych, które składają się z kilku dużych kryształów lub wielu mniejszych, mieniących się w słońcu.

Podsumowując, idealne oświetlenie do salonu zależne jest od wielu elementów i wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę przy jego projektowaniu. W ten sposób można stworzyć nastrojowy i jednocześnie funkcjonalny system oświetlenia, który – zależnie od oczekiwań – będzie oświetlał całą przestrzeń lub tylko jej wybrane obszary.