Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Jak dobrać oświetlenie do ogrodu?

Zbliża się lato a wraz z nim ciepłe wakacyjne wieczory. To doskonały moment na to, by ogród oraz taras stały się głównym miejscem spotkań. Żeby przestrzeń przed domem zyskała na atrakcyjności, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jak wybrać oświetlenie w ogrodzie, by było estetyczne i funkcjonalne?

Jak oświetlić ogród?

Zanim przejdziemy do wyboru oświetlenia, należy odpowiednio wcześnie rozplanować jego rozmieszczenie. Końcowy wybór będzie w dużej mierze zależeć od preferowanego sposobu zasilania. Instalacja o napięciu od 12 do 24 V jest bezpieczna i pozwala na samodzielną instalację. Wymaga jednak transformatora redukującego napięcie, a możliwości podłączenia dużych ilości oświetlenia są ograniczone. Z kolei w przypadku zasilania o napięciu 230 V nie występują już takie ograniczenia. W takim wypadku prace montażowe powinien wykonywać fachowiec. Sposób zasilania warto dostosować do wielkości posesji.

światło w ogrodzie

Ekologiczne światło w ogrodzie

Wiele z nowoczesnych systemów oświetlenia ogrodów nie wymaga podłączenia do źródła prądu. Dużą popularnością cieszą się lampy zasilane przy pomocy energii słonecznej. Ich żywotność jest długa, dzięki czemu nie wymagają częstych wymian. Część modeli wyposażona jest także w czujniki, które wyłączają lampę wraz z nadejściem pierwszych promieni słońca. Takie rozwiązanie jest praktyczne, a zarazem oszczędne.

Oświetlenie ogrodu – popularne rozwiązania

Warunkiem doboru światła w ogrodzie powinno być także jego zastosowanie. Do najpopularniejszych rozwiązań należą kinkiety. Montuje się je zazwyczaj na ścianach domów, werandach oraz murach. Ich delikatne światło pełni przede wszystkim funkcję estetyczną. Zapewniają kameralną atmosferę, jednocześnie rozświetlając ogród. Warto zauważyć, że kinkiety dostępne są w wielu wariantach stylistycznych – od stylizowanych na zabytkowe po minimalistyczne i nowoczesne. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą urozmaicić przestrzeń przed domem świetlnymi akcentami.

Lampy w ogrodzie – praktyczne i eleganckie

Do oświetlenia ścieżek świetnie nadają się zarówno lampy stojące, jak i reflektory wbudowane w chodnik. Punktowe światło będzie wskazywać drogę, a jednocześnie pozwoli na zachowanie tajemniczego klimatu reszcie ogrodu. Zainstalowanie czujników uruchamiających oświetlenie może informować domowników o wizycie gości. Przy pomocy oświetlenia w ogrodzie można kreować także interesujące efekty wizualne. W tym celu świetnie sprawdzą się reflektory ogrodowe. Ich mocniejsze światło może pomóc w wyeksponowaniu wyjątkowej rośliny, drzewka lub innego elementu wystroju.

Lampy w ogrodzie