Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Dziecięcy pokój to miejsca spełniające wiele różnych funkcji. Ważne, żeby maluch nie odczuwał w nim żadnych ograniczeń, zarówno podczas nauki, jak i zabawy. Rozrywkowy charakter pomieszczenia powinien iść w parze z wygodą i bezpieczeństwem. Czym kierować się podczas zakupu lamp do pokoju dzieci?

 

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Bezpieczeństwo i zabawa

Jako rodzice chcemy mieć pewność, że pokój dziecięcy będzie miejscem bezpiecznym. Zabawy i figle najmłodszych często wykraczają poza nasze wyobrażenie, a w takiej sytuacji o nieszczęśliwy wypadek nietrudno. Jednym ze źródeł zagrożenia są przedmioty podłączane do prądu, w tym m.in. lampki. Przez większość roku korzystamy z nich regularnie i rzadko zwracamy uwagę na potencjalne zagrożenie. Dlatego podczas urządzania pokoju podopiecznych unikajmy oświetlenia, z którym maluch będzie mieć bezpośredni kontakt. Lampa podłogowa podczas zabawy może się przewrócić i zrobić krzywdę dziecku. Dodatkowe zagrożenie może stanowić leżący na ziemi kabel. Dla zachowania bezpieczeństwa zdecydujmy się więc na inne rozwiązania. O wiele wygodniejsze zdają się zawieszone na ścianie kinkiety. Idealnie oświetlą pokój, a jednocześnie dziecko będzie mieć do nich utrudniony dostęp.

Światło dla niemowlaka

Dla niemowlaka pokój jest jedynie miejscem odpoczynku. Małe dzieci potrzebują dużo snu, dlatego sypialnia noworodka nie powinna być zbyt jasna. Umiarkowany półmrok stworzy idealny nastrój do snu dla malucha. To również korzyść dla rodziców. W przypadku nocnej warty o wiele łatwiej będzie uśpić dziecko przy delikatnym blasku lampki. Jakie rozwiązanie sprawdzi się więc w pokoju brzdąca? Może to być lampka stołowa lub kinkiet. Najważniejsze jest, żeby źródło światła nie było skierowane w stronę łóżeczka lub kołyski, a urządzenie dawało jedynie delikatną poświatę.

Do pokoju ucznia

Każdy rodzic chce zapewnić swoim pociechom idealne warunki do rozwoju. Pamiętajmy jednak, że wyniki w nauce nie zależą jedynie od wyboru dobrej szkoły. Połowę sukcesu stanowi praca w domu, stwórzmy więc dziecku miejsce, w którym będzie mogło się spokojnie uczyć. Lampka stołowa to rzecz niezbędna w pokoju ucznia. Jakie warunki powinno spełniać urządzenie? Przede wszystkim musi precyzyjnie oświetlać konkretny fragment biurka. Przyda się również klosz z regulowaną podstawą. Kwestie wyglądu pozostawmy dziecku – niech samodzielnie wybierze kolor i wzór, który będzie mu odpowiadać.

Lampka dla książkowych moli

Zapewne wielu z nas kojarzy obraz malca chowającego się pod kołdrą z latarką w jednej ręce i książką w drugiej. Czytanie, zwłaszcza w młodym wielu bardzo pomaga kształtować wyobraźnię, niestety nieodpowiednie światło może wywołać u naszych milusińskich problemy ze wzrokiem. Rozwiązaniem może się okazać zakup lampki nocnej do pokoju dziecięcego. Najlepszym wyborem będzie lampka stojąca z kloszem. Jej jasność będzie wystarczająca, by oświetlić strony książki. Jeśli nasza pociecha jeszcze nie czyta samodzielnie, urządzenie może pomóc przy zasypianiu. Blask nocnej lampki pozwoli nam utulić dziecko do snu.

Lampka dla książkowych moli

Strach przed ciemnością

Małe dzieci odczuwają lęk przed ciemnością. Związany z tym niepokój może być jedną z przyczyn problemów ze snem. Żeby ułatwić podopiecznym zasypianie możemy zapewnić im dodatkowe źródło światłą. Kinkiet z kolorowym wzorem lub zabawnym rysunkiem powinien idealnie nadać się właśnie na takie sytuacje. Delikatny blask światła z pewnością doda otuchy dziecku i pozwoli przełamać strach przed ciemnością.