Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? LED czy halogen?

Armatura, meble, kolorystyka ścian i podłóg – to wszystko jest bardzo ważne w wystroju wnętrza łazienki. Obok tych elementów aranżacyjnych, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na oświetlenie.

Łazienka – miejsce wyjątkowe

Nie tylko przytulna sypialnia i elegancki salon gościnny, ale też łazienka powinna być miejscem urządzonym ze smakiem. To tutaj po całym dniu można odprężyć się i nabrać sił witalnych, zażywając aromatycznej kąpieli lub decydując się na orzeźwiający prysznic. Nie można sobie pozwolić na to, aby oświetlenie łazienki było potraktowane marginalnie, bez zwrócenia uwagi nawet na najmniejszy szczegół. Rodzi się więc pytanie: jakie oświetlenie do łazienki będzie najlepsze?  Trzeba pamiętać o tym, że to pomieszczenie powinno być jasne, by można było z niego w pełni korzystać np. podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych. Oprócz lampy, stanowiącej główne źródło światła, konieczny jest montaż lampek dodatkowych (zadaniowych), dzięki którym każda czynność pielęgnacyjna (makijaż, golenie) nie będzie wiązała się frustracją.

Druga ważna kwestia to odpowiednia barwa światła. Jakie oświetlenie do łazienki ciepłe czy zimne będzie najlepsze? To pytanie często pojawia się w czasie aranżowania jej wnętrza. Połączenie tych wszystkich elementów w jedną całość – lampek doświetlających, światła górnego i barwy żarówek musi być spójne. Podobny design, wybarwienie opraw oświetleniowych i dodatkowo dekor. To wszystko buduje jedną, niepowtarzalną aranżację.

Ledy czy halogeny?

Jakie oświetlenie do łazienki Led czy halogen? Większość projektantów poleca montowanie w tych pierwszych. Lampy zamontowane w łazience mogą mieć różne żarówki, a co za tym idzie, ww. odpowiednią barwę światła. Zdecydowanie odradza się świtało o barwie zimnej, która mocno ochładza wnętrze i wyostrza kształty. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie Led, stwarzające niezwykle ciepły i przytulny klimat w pomieszczeniu. Dzięki temu nie tylko odpoczniesz, ale też z zachowaniem najwyższej precyzji wykonasz czynności pielęgnacyjne. Delikatna żółta poświata emitowana przez takie żarówki nie przeszkadza przy robieniu makijażu.

Można też wybrać Ledy o barwie neutralnej. Tego typu barwa światła będzie odpowiednia do oświetlenia górnego, ale też bocznego, przy lustrze. Jeśli ktoś woli troszkę chłodniejsze światło niż to emitowane przez miękkie, ciepłe żarówki, barwa neutralna będzie dla niego idealna. Z kolei wszelkie lampki dekoracyjne mogą, a nawet powinny mieć barwę ciepłą.

Ledy czy halogeny?

Niektórzy decydują się jednak na halogeny do łazienki, ale trzeba zaznaczyć, że nie są to żarówki energooszczędne. Charakteryzują się wysoką emisją światła, nawet o 70% większą od innego typu oświetlenia, dlatego zasadne byłoby umieszczenie ich jako źródła światła górnego w łazience bez okna. Zdecydowanie jednak nie warto wybierać ich jako oświetlenie boczne lustra, ponieważ powodują powstawanie cieni na twarzy. Przy czynnościach pielęgnacyjnych jest to niedopuszczalne.

Jak oświetlić mała łazienkę?

Nie każdy ma szczęście zostać właścicielem ogromnej łazienki, którą można aranżować wedle uznania i potrzeb. Mniejszy metraż to już większe problemy, nie tylko z umeblowaniem, ale też dobraniem odpowiedniego źródła światła. Jakie oświetlenie do malej łazienki będzie najlepsze? Na pewno takie, które optycznie będzie powiększało przestrzeń. Światło górne powinno zajmować jak najmniej miejsca, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą płaskie kinkiety  lub kilka małych kinkietów w formie oczek . Można je umieścić w suficie podwieszanym, dzięki czemu przestrzeń wyda się jeszcze większa. Bardzo efektownie będą wyglądać takie lampki zainstalowane w ciągu przy krawędzi sufitu.

Kolejne miejsce wymagające doświetlenia to okolice lustra. Trzeba pamiętać o tym, aby lampy dawały równomierne światło, najlepiej w kolorze naturalnym. Umieszczenie dwóch kinkietów po jednej i drugiej stronie lustra jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Przykładem takiego oświetlenia są kinkiety . Należy pamiętać o tym, że przy płaskiej i niskiej tafli lustra lepiej zastosować listwę świetlną lub inną lampę umiejscowione nad lustrem . Efekty będą zdecydowanie lepsze niż przy użyciu innego źródła światła.

Warto zadbać o klimatyczne oświetlenie łazienki. Praktycznym i niezwykle eleganckim dodatkiem są lampki dekoracyjne, np., oczka LED umieszczone nad wanną czy kabiną prysznicową. Tak samo niezwykle efektownie będą wyglądały taśmy LED podłogowe lub ścienne. Tego typu dekor świetnie definiuje przestrzeń i nadaje jej niebanalnego uroku.