Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Lampa wisząca – świecące serce wnętrza

W większości domów i mieszkań w salonie czy sypialni instaluje się lampę wiszącą. Wyjątkiem są najczęściej te pomieszczenia, w których montowane są oprawki ze światłami ledowymi wpuszczonymi w podwieszany sufit. Tam oświetlenie skomponowane jest na zasadzie wielopunktowego. W pozostałych miejscach jednakże, instaluje się właśnie lampę wiszącą, która pełni funkcję nie tylko centralnego oświetlenia, ale również bardzo istotnej dekoracji. Jak dobierać takie lampy, gdzie je instalować i na co zwracać uwagę podczas podejmowania decyzji? Oto najważniejsze informacje.

Rodzaje lamp wiszących

Obecnie na rynku dostępne są bardzo różnorodne rodzaje lamp wiszących. Wśród nich znajdują się takie, które wiesza się tuż pod samym sufitem i zwisające z niego bardzo nisko, na długim i dekoracyjnym kablu.

W salonach oświetleniowych znaleźć można lamp wiszące, które przeznaczone są tylko na jedną świetlówkę lub na wiele. Do tego też sam kształt i projekt lamp jest różnorodny. Mogą być klasyczne, nowoczesne, nawiązujące do starodawnych świeczników i kandelabrów, jak również proste, wręcz surowe lampy loftowe.

Wszystkie otoczone są też różnorodnymi abażurami. Mamy do dyspozycji więc abażury kryształowe, które pięknie się mienią w promieniach słońca, rozszczepiają je i projektują na ściany śliczne pryzmaty. Są też proste, oszczędne abażury metalowe. Wśród dostępnych propozycji znajdują się też obudowy drewniane, szklane, plastikowe i łączone, które pozwalają na wykorzystanie w jednej lampie kilku różnorodnych materiałów.

Wybór odpowiedniej lampy powinien być podyktowany kilkoma różnorodnymi czynnikami, o których poniżej będzie mowa. Warto wziąć je pod uwagę z uwagi na to, że lampa jest fantastycznym sposobem na dopełnienie i domknięcie kompozycji zastosowanej w całym wnętrzu. Jeżeli nie zostanie prawidłowo dobrana, nie będzie do niego pasować, a jej obecność będzie sugerowała swego rodzaju niedopasowanie.

Jak dobrać lampę wiszącą do pomieszczenia?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na styl, w jakim urządzone zostało całe wnętrze. Pomieszczenia minimalistyczne, proste, skandynawskie znacznie lepiej oświetlić lampą również prostą, na zwykłym, skromnym kablu. Może być wisząca nisko lub wysoko pod sufitem, ważne by cała jej kompozycja nie była zbyt strojna ani zbyt dekoracyjna. Taka ozdoba lampa w skandynawskim wnętrzu będzie zanadto przytłaczająca.

W pomieszczeniach surowych, loftowych znacznie lepiej sprawdzą się równie surowe, industrialne lampy. Ich kompozycja może się opierać na zastosowaniu rur hydraulicznych lub innych elementów konstrukcyjnych. Doskonale pasują tu również lampy reflektorowe czy też otoczone różnego rodzaju elementami metalowymi. Ważne, by cała ta kompozycja opierała się na nawiązaniach do starych fabryk, opuszczonych hal produkcyjnych i przedmiotów użytkowych. Wnętrza loftowe opierają się bowiem na wykorzystaniu tego rodzaju sprzętów i przestrzeni.

Jak dobrać lampę wiszącą do pomieszczenia

W mieszkaniach czy pokojach, które urządzone są w stylu glamour najlepiej sprawdzą się też lampy w stylu glamour. Jakie to są? Piękne, dekoracyjne, ozdobne. To lampy bardzo bogate wizualnie i kompozycyjnie. Doskonale sprawdzą się tu lampy kryształowe lampy wiszące, zarówno te, które wykonane są z białego, jak i te z czarnego kryształu, który wygląda jeszcze bardziej elegancko niż biały. Lampy glamour to wiszące dodatki, eleganckie mocowania, brak widocznych kabli czy miejsc na żarówki. Miejsca na żarówki są ukryte i sprawnie zakamuflowane. Lampy te same w sobie stanowią niezwykły element dekoracyjny.

Gdzie umieścić lampę wiszącą?

Bardzo ważną kwestią jest też prawidłowe umieszczenie lampy wiszącej. Nie zawsze jej ulokowanie w centralnej części pomieszczenia jest wyborem najbardziej trafionym. Nie zawsze też jest tak, że na całe pomieszczenie należy zastosować wyłącznie jedną lampę wiszącą. Czasem doskonale sprawdzi się strategia, w ramach której montowane są różne lampy w różnych miejscach.

Jeżeli jest to sypialnia, można wybrać jedną główną lampę, która zostanie zamieszczona w centralnej części pomieszczenia. W takiej sytuacji lampko nocne powinny być prostsze, skromniejsze i najlepiej stojące na nocnych stolikach. Jeżeli zaś w ramach centralnego oświetlenia zastosuje się skromne i małe lamy przysufitowe, wówczas lampki nocne mogą być w formie lamp wiszących z bardzo długim kablem zwisającym z sufitu.

Gdzie umieścić lampę wiszącą?

Różne strategie można zastosować również w salonie. Wiele zależy od tego, czy salon będzie odrębnym pomieszczeniem, czy jest połączony dodatkowo z kuchnią lub jadalnią.

Jeżeli salon stanowi odrębne pomieszczenie można pomyśleć nad lampą wiszącą w jego centralnej części. Poszczególne przestrzenie (kanapa, czy część rozrywkowa – RTV) może być dodatkowo oświetlona lampami stojącymi lub taśmami led – zależnie od stylu pomieszczenia.

Jeżeli salon łączy się z jadalnią, wówczas warto rozważyć oświetlenie lampą wiszącą stołu. Takie rozwiązanie jest bardzo dobre zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym. Oświetlenie stołu jest bardzo klasycznym elementem kompozycyjnym, który stosuje się we wnętrzach o różnorodnym charakterze. Nie oznacza to jednak, że jedyną lampą wiszącą może być ta nad stołem. Oczywiście, w części wypoczynkowej również można zamieścić lampę wiszącą. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by zostały one prawidłowo dobrane i starannie ze sobą zestawione.

Jeżeli salon to również jadalnia i aneks kuchenny, należy zastosować jeszcze inną strategię. Oświetlenie jest świetnym sposobem na wydzielenie poszczególnych stref w pomieszczeniu. Można więc za jego pomocą oddzielić od siebie wspomniane elementy pomieszczenia. Nad aneksem kuchennym powinna więc znaleźć się nieco inna, bardziej praktyczna lampa, inna nad stołem w jadalni i inna w części wypoczynkowej. Naturalnie, charaktery tych lamp powinny być do siebie zbliżone. One nie mogą się całkowicie od siebie różnić. Najlepiej, jeżeli będą z jednej kolekcji. Różnice powinny być drobne, zastosowane wyłącznie po to, by odróżnić te pomieszczenia od siebie i podkreślić ich odmiennych charakter.

Jak widać, temat lamp wiszących jest bardzo obszerny i rozbudowany. Lampy mają ogromne znaczenie i mogą pełnić bardzo ważne funkcje. Mają zastosowanie dekoracyjne i ozdobne, ale również pomogą w wydzieleniu różnych stref w jednym pomieszczeniu. Właściwie dobrane podkreślą charakter pomieszczenia, wprowadzą odpowiedni klimat i pozwolą na stworzenie przyjemnego, przytulnego nastroju.