Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Najlepsze sposoby na oświetlenie na poddaszu!

Mieszkanie znajdujące się pod tak zwanymi skosami może być bardzo klimatyczne. Poddasze, bo o nim mowa, ma bardzo wiele zalet. Wymaga jednak od Ciebie przemyślanej aranżacji. Jest tak również wtedy, kiedy planujesz, jak będzie wyglądało oświetlenie takiej przestrzeni. Czy wiesz, jakimi zasadami musisz się kierować podczas doboru i lokalizacji lamp?

Poddasze kontra półmrok

Małe, umieszczone w dachu okna fasadowe lub połaciowe nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednie doświetlenie. Nie do wszystkich kątów w takim mieszkaniu dotrą promienie słoneczne. A panujący tam półmrok potrafi być bardzo uciążliwy. Zwłaszcza jeżeli chcesz w stu procentach wykorzystać całą powierzchnię.

Poddasze kontra półmrok

Z pomocą przychodzą wówczas odpowiednio dobrane do wysokości, przeznaczenia i charakteru pomieszczenia sztuczne źródła światła. Są to m.in.: listwy i taśmy LED, kinkiety, modele na długim sznurze, reflektorki i wiele innych.

Oświetlenie poddasza użytkowego – gdzie umieścić?

Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy masz możliwość już na etapie budowy domu zaplanować, gdzie będą znajdowały się źródła oświetlenia. Wówczas możesz zdecydować, jak umiejscowiony będzie główny żyrandol, czy gniazdka elektryczne, do których podłączysz swoje lampy. Niestety nie każdy ma taką możliwość. Dlatego musi dostosować się do tego, co zastał. W obu przypadkach należy się jednak trzymać pewnych zasad. Jakich?

Twoim pierwszym krokiem będzie wybranie i zamontowanie głównego żyrandola. Nie powinien on być zbyt duży, jeżeli jest to pomieszczenie mające małą powierzchnię, ponieważ mógłby za bardzo przytłaczać. W przypadku bardzo wysokich, dwuspadowych dachów znakomicie sprawdzają się modele na długich linkach. W korzystny sposób optycznie obniżą całe pomieszczenie. Umiejscawia się je na szczycie skosu i na środku pokoju. Powinny znajdować się na takiej wysokości, aby nie przeszkadzała domownikom w codziennym funkcjonowaniu. Dobrym pomysłem jest też zawieszenie lampy głównej bezpośrednio nad stołem.

Oświetlenie poddasza użytkowego

Oprócz żyrandola głównego zdecyduj się na oświetlenie punktowe. Tutaj sprawdzą się wszelakiego rodzaju reflektorki i halogeny. Możesz je montować na ścianach, jak i na skośnych stropach. Najlepiej w miejscach, w których będziesz pracować, czytać, uczyć się itd. Rozwiązanie to daje też pewne możliwości aranżacyjne. Pozwala skierować strumień światła tam, gdzie potrzebujesz. Przykładowo, jeżeli ustawisz je na sufit, to wtedy pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe i jaśniejsze niż w rzeczywistości.

Poddasze – bezpieczne i wygodne oświetlenie!

Bez względu na to, jakie oświetlenie na poddaszu wybierzesz, nie powinno ono zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Musisz dokładnie zabezpieczyć przewody elektryczne, które stykają się z izolacją dachu, tak, aby nie doszło do zwarcia. Problem mogą stanowić także nagrzewające się żarówki i oprawy lamp halogenowych. Dlatego nie umieszczaj ich w płytach gipsowo-kartonowych.

Oprócz tego liczy się wygoda mieszkańców. To, aby elementy wyposażenia nie zabierały zbyt dużo przestrzeni. Ponieważ jest ona w dużym stopniu ograniczona przez skosy i słupy. Lampy kompaktowe, platformy i reflektory zagwarantują wygodę użytkowania, a do tego stworzą przytulny klimat całego Twojego wnętrza.