Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Oświetlenie w łazience – jak je dobrać?

W łazience podobnie jak w innych pomieszczeniach w naszym domu, powinno się znajdować odpowiednie oświetlenie. W ciągu dnia wiele razy korzystamy z tego pomieszczenia, dlatego przebywanie w nim musi być dla nas komfortowe. Praktyczne i gustowne takie jest najlepiej dobrane oświetlenie łazienki. Porady jak uzyskać taki efekt, znajdziesz w poniższym tekście.

Mała łazienka – jakie oświetlenie?

Małe pomieszczenia to zawsze wyzwanie dla wszystkich aranżujących wnętrza. Tak samo jest w przypadku małej łazienki i kwestii doboru dla niej źródeł światła. Umieszczone w łazience lampy, w tym przypadku nie tylko będą elementem wystroju, ale pomogą też optycznie powiększyć tę przestrzeń.

Choć może przeszukujesz zasoby Internetu w poszukiwaniu inspiracji, w pisując w wyszukiwarkę frazę „oświetlenie malej łazienki aranżacje”, to i tak warto poznać kilka sztuczek dekoratorów wnętrz. Aby łazienka wyglądała na przestronniejszą, staramy się, by światło w niej rozmieszczone było jasne. Efekt taki osiągnie się wtedy, po równomiernym rozmieszczeniu kilku źródeł światła w całym pomieszczeniu. Im jaśniejsze wnętrze, tym optycznie większe.

Drugą opcją, z której warto skorzystać, jest rezygnacja ze światła sufitowego, na rzecz lamp umieszczonych na ścianach, których strumień światła skierowany jest w górę. Takie łazienki wydają się nie tylko większe, ale też wyższe. Podobny cel zostanie osiągnięty w przypadku oświetlania różnych przedmiotów, na przykład obrazu na ścianie, pułki, czy lustra.

W małych łazienkach dużych lamp

Oświetlenie do łazienki – kształt ma znaczenie!

W małych łazienkach nie należy umieszczać dużych lamp. Nie wyglądają w nich dobrze. Najlepiej sprawdzają się tymczasem lampy i kinkiety łazienkowe wykonane z kryształów, szkła załamującego światło. Lampy tego rodzaju wywołują wrażenie lekkości, przez co nie przytłaczają swoją obecnością.

Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro?

Kiedy zastanawiasz się, jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience, to zapewne przychodzi ci do głowy również pytanie: jakie oświetlenie do łazienki nad lustro? Chociażby z racji tego, że jest to najczęściej jeden z głównych punktów w naszej łazience.

Dobrze oświetlone lustro powiększy przestrzeń pomieszczenia, a ponadto ułatwi wykonywanie codziennego makijażu i stanie się gwarantem udanej pielęgnacji. Do wyboru jest wiele modeli lamp łazienkowych, mogą to być kinkiety umieszczone po obu stronach lustra, jak również listwy znajdujące się nad nim. Ważne, aby wybrany model lampy miał odporną przed bryzganiem wodą, jak również wilgocią obudowę.

Ponadto lampa/lampy oświetlające lustro muszą spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, nie mogą olśniewać wzroku, a po drugie, nie powinny powodować powstawania cieni na twarzy osoby przeglądającej się w lustrze.

oświetlenie do łazienki nad lustro

Jakie oświetlenie do łazienki led czy halogen?

Urządzający wnętrze łazienki mogą wybierać pomiędzy lampą ledową i lampą halogenową. Które z tych rozwiązań jest korzystniejsze? Każda z opcji ma swoje wady i zalety, dlatego zadbaj o połączenie obu rozwiązań.

Wadą lamp halogenowych jest bardzo duża emisja ciepła, a to może doprowadzić do poparzenia. Z tego względu nie powinno się ich również umieszczać w sąsiedztwie elementów łatwopalnych. Na plus dla halogenów jest to, że modele niskonapięciowe (12V) bardzo dobrze działają w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność powietrza.

Lampy LED-owe to przede wszystkim oszczędność energii, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów. W zależności od barwy LED-y zużywają do 0,8W, czyli wielokrotnie mniej niż tradycyjna żarówka. Z racji tego, że są pokryte warstwą silikonu, pozostają odporne na działanie wilgoci. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych (transformator i sterownik RGB) można zmieniać natężenie tego źródła światła. Wadą jest jednak cena lamp LED-owych.

Jakie światło do łazienki, ciepłe czy zimne?

Typ światła w łazience uzależniony jest od tego, w jakim sposób zostało zaaranżowane to pomieszczenie. Zasada jest taka, że we wnętrzach nowoczesnych umieszczamy światło chłodne, czyli białe (temperatura barwowa powyżej 5300 K). Ciepły strumień światła (poniżej 3300 K) tymczasem najlepiej wpisuje się we wnętrza nastrojowe, tradycyjne.

oświetlenie do łazienki