Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Oświetlenie w sypialni – jak zaaranżować urokliwy klimat

Gdy wyobrazimy sobie wymarzoną sypialnię, pierwszą rzeczą, o której pomyślimy, będzie zapewne duże i wygodne łóżko. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż jest to miejsce, w którym relaksujemy się i odpoczywamy. Warto jednak pamiętać o szczegółach, które w równym stopniu mogą wpływać na nasz wypoczynek i samopoczucie. Jednym z takich czynników jest światło. Jak zaaranżować oświetlenie w sypialni by było nastrojowe, ale i funkcjonalne?

Oświetlenie sypialni – prostota czy elegancja?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sypialnia to również przestrzeń użytkowa. Niezależnie od tego, czy jest to oddzielne pomieszczenie, czy chociażby cześć salonu, powinniśmy zadbać o to, by było w niej odpowiednio jasno o każdej porze. W takim wypadku dobrze byłoby zainstalować górne źródło światła. Pomysły na oświetlenie sypialni mogą być różne - od minimalistycznych lamp, które uczynią pokój przytulnym, po bogate i designerskie żyrandole nadające elegancji. To, na które z nich się zdecydujemy, będzie zależeć od wystroju pomieszczenia. Dobrze jest mieć jednak na uwadze kilka istotnych szczegółów. Lampa powinna zapewnić równomiernie oświetlenie sypialni, w innym wypadku będzie utrudniać wykonywanie codziennych czynności jak np. przeglądanie szafy lub sprzątanie. Jeśli chcemy wykorzystywać ją także wieczorami, instalacja ściemniacza pozwoli na dostosowanie natężenia światła.

Oświetlenie sypialni

Kinkiet czy lampka nocna – jaka lampa do sypialni?

Poza lampą sufitową dobrze jest wyposażyć sypialnie w mniejsze źródła światła. W przypadku długich wieczorów będą one nadawać odpowiedniego nastroju, ale sprawdzą się także np. podczas czytania. Lampki nocne i kinkiety to prawdopodobnie najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o oświetlenie w sypialni. To rozwiązania sprawdzone zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Kinkiety zawieszone na ścianie nie zajmują miejsca, trzeba jednak brać pod uwagę, że w przypadku remontuich przeniesienie może być problematyczna. Z kolei nocna lampka nie powinna znajdować się zbyt wysoko w stosunku do poziomu łóżka, ponieważ może w ten sposób oślepiać leżących. Bez względu na to, którą z opcji wybierzemy, należy zadbać o to, by natężenie światła nie było zbyt intensywne. Żarówki o mocy 25 W powinny zapewnić idealne oświetlenie sypialni.

Nowoczesne aranżacje oświetlenia do sypialni

Wiele osób w celach dekoracyjnych w sypialni wykorzystuje świeczki. Nie wszystkim zapewne takie rozwiązanie przypadnie do gustu. Alternatywą może się więc okazać montaż dodatkowego źródła światła w postaci diod LED-owych. Można je zastosować np. jako oświetlenie wnękowe. Będzie to z pewnością efektowny akcent, który nada pomieszczeniu zmysłowego uroku. Jego niewątpliwą zaletą jest także możliwość regulowania odcienia światła. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości aranżacji oświetlenia do sypialni.

lampa do sypialni