Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Praktyczne i efektywne oświetlenie stołu w jadalni

Jadalnia, tak samo, jak i sypialnia, jest miejscem wyjątkowym w każdym domu. Przy stole gromadzą się domownicy do wspólnego posiłku, celebrując każdą z chwil bycia razem. Często to jedyny czas w ciągu całego dnia, kiedy w końcu można odpocząć i siąść razem do obiadu czy kolacji.

Centralne oświetlenie jadalni

Oświetlenie do jadalni nad stół musi tworzyć odpowiedni nastrój, rodzinny i ciepły, dlatego tak bardzo ważna jest aranżacja wnętrza. Jednakowo meble, kolorystyka ścian, rodzaj podłogi, ale też oświetlenie – to wszystko składa się na jedną spójną całość, w której nie może być dużych kontrastów. Lampa górna powinna równomiernie rozświetlać całe wnętrze, rozpraszając światło na wszystkie strony. Może to być plafon lub lampa wisząca. Światło może też najpierw odbijać się od sufitu, a później spływać na ściany, meble i sprzęty. Zastosowanie takiego rozwiązania gwarantuje brak cieni, które, jak wiadomo bardzo irytują i szpecą wnętrze. Efekt równomiernego oświetlenia jest zapewniony! Oczywiście można też zrezygnować z oświetlenia głównego na rzecz oświetlenia punktowego nad stół. Dużo zależy od ogólnej aranżacji wnętrza i zapotrzebowania domowników. Stół w jadalni może też przecież służyć do innych celów, np. odrabiania lekcji czy wykonywania różnych prac zawodowych. Jeśli zdecydujemy się jedynie na lampy nad stół do jadalni, wtedy trzeba pomyśleć o świetle dekoracyjnym rozmieszczonym na ścianach, przy podłogowych listwach czy we wnękach ściennych. Jadalnia nie może być ponura, ale klimatyczna, budząca dobre emocje domowników i gości.

Centralne oświetlenie jadalni

Stół – miejsce, o które trzeba dbać

Oprócz wyżej omówionego oświetlenia centralnego w jadalni musi być oświetlenie praktyczne, skierowane bezpośrednio na blat stołu. Oczywiście wiele zależy od jego gabarytów i styl stylistyki. Oświetlenie małego stolika nie będzie wymagało wielu źródeł światła, co najwyżej jednego lub dwóch. Bardzo funkcjonale i efektowne są lampy podwieszane na linkach. Kilka zawieszanych obok siebie w jednej lub dwóch liniach na suficie robi duże wrażenie. Do małego okrągłego stolika wystarczy jedna lampa z kloszem na planie okręgu  o jednym lub kilku źródłach światła, w zależności od zapotrzebowania. Z kolei większy stół prostokątny czy owalny wymaga zawieszenia kilku lamp, aby blat był dostatecznie oświetlony. Mogą mieć przeróżne kształty – eleganckie stożki, walce, sześciany czy półkule.

Stół – miejsce, o które trzeba dbać

Trzeba tez  zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia. Jeśli jest niskie, wtedy ważna jest wysokość lampy nad stołem. Im niższy sufit, tym wyżej powinny być zawieszone lampy. Najlepiej będą w takim przypadku pasować plafony lub delikatnie podwieszane lampy. Można zdecydować się na modele, które mają ruchome głowice, w celu lepszego ustawienia strumienia światła.

Ciekawy design i sznyt 

Zależnie do stylistyk i wnętrza dobiera się odpowiednie oświetlenie. Klasyczne lub nowoczesne lampy do jadalni nad stół. Wybór materiałów jest bardzo duży – szkło, metal, tworzywa czy efektywnie wyglądające tekstylia. W modernistycznych wnętrzach często można spotkać lampy z kloszem szklanym, mniej lub bardziej przeźroczystym, ale też oprawy z chromowanej stali. Często w  takich modelach żarówki są na wierzchu, dlatego wybór odpowiedniego natężenia światła i jego barwy jest bardzo istotny. Zasada jest taka,  światło emitowane przez lampy w jadalni nie może razić (mieć dużego współczynnika odbicia) i zmieniać wizualnie barwy posiłków. Dlatego też trzeba zadbać o odpowiednie oprawy i żarówki oraz idealną wysokość lampy nad stołem. Kolorowe żarówki raczej odpadają. Ciepła barwa będzie najodpowiedniejsza, ponieważ walory potraw zostaną odpowiednio podkreślone. Można zdecydować się na lampy z oprawami kryjącymi źródło światła lub osłoniętymi od spodu, np. szkłem.

Możliwości jest bardzo dużo. Wystarczy robić dobry research i dobrać precyzyjnie oświetlenie do wystroju wnętrza i potrzeb domowników. Liczy się nie tylko klosz, ale też barwa światła i montaż lampy w odpowiednim miejscu.