Layout type

Header style

Header 1

Footer style

Footer 1

Background for boxed layout

Color

Background :

Background image:

Schody i ich podświetlenie – najlepsze pomysły

Oświetlenie schodów pełni dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Stanowi oryginalny element wystroju wnętrza i zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Szukasz pomysłu na efektowną oprawę schodów? Zobacz nasze propozycje.

Jak oświetlić schody?

O rozmieszczeniu lamp przypodłogowych warto pomyśleć w trakcie budowy lub remontu domu. Dzięki temu łatwiej dopasować sposób oświetlenia do stylu panującego we wnętrzu. Jak podświetlić schody? To pytanie, które zadają sobie nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale także mieszkań typu loft, w których można spotkać modne antresole. Do oświetlenia schodów najczęściej wykorzystuje się żarówki LED, które zapewniają jasne światło przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Odpowiednio dobrane lampy wpływają nie tylko na wystrój wnętrza, ale także na bezpieczeństwo domowników. Dzięki nim można bez obaw zejść np. do kuchni lub łazienki nawet w środku nocy.

jak oswietlic schody

Schody – oświetlenie na kilka sposobów

Podświetlane stopnie

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są oprawy oświetleniowe wbudowane w wolną przestrzeń między biegami schodów. Światło lamp umieszczonych w stopniach powinno być mniej intensywne, żeby nie oślepiało osób znajdujących się na schodach. Aby zapewnić gościom i domownikom maksymalną wygodę, przełączniki warto umieścić w dwóch miejscach – na górze i na dole schodów.

Punktowe światło przypodłogowe

Punkty świetlne w okrągłych lub kwadratowych oprawach będą się ciekawie prezentować na tle ściany z białej lub czerwonej cegły. W pomieszczeniach w stylu industrialnym warto zainstalować kinkiety w kolorze grafitu lub starego złota, które podkreślą surowy klimat pomieszczenia. Świetlny szlak nad schodami będzie oryginalną ozdobą każdego wnętrza.

Podświetlana balustrada

podswietlana balustrada

Jednym z najciekawszych i najbardziej efektownych rozwiązań jest umieszczenie oświetlenia w poręczy wykonanej ze stali nierdzewnej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu skandynawskim lub glamour.

Oświetlenie schodów na kilka sposobów

Schody można oświetlić na kilka sposobów, np. montując punktowe lampy LED w przestrzeni między biegami oraz w balustradzie. Takie połączenie pozwoli dodatkowo wyeksponować schody. 

Podświetlane schody to efektowny element wystroju wnętrza, który zapewni bezpieczeństwo gościom oraz domownikom i doda wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.